२५ बैशाख २०७८, शनिबार २२:०९

‘ज्वरो नआए पनि यसरी गर्न सकिन्छ कोरोना संक्रमण पहिचान’


काठमाडौं । कोरोना भाइरसको दोस्रो लहरले पछिल्लो समय त्रास पैदान गरेको छ । विज्ञहरूका अनुसार यस रोगका प्रारम्भिक लक्षणहरू पहिचान गरेर बिरामीको जीवन बचाउन सकिन्छ।
कोभिड १९ मा, धेरै व्यक्ति सुरूमा उच्च ज्वरो आएको बताउछन् । तर धेरैजसो अवस्थामा ज्वरो नआएको मानिसहरूमा पनि कोरोना संक्रमण पुष्टी भएको छ । यस्तो अवस्थामा तपाईले अन्य लक्षणहरूलाई हेरेर यस रोगलाई पहिचान गर्न सक्नुहुन्छ ।

हल्का रातो आँखा

चीनमा भर्खरै गरिएको अध्ययन अनुसार, नयाँ संक्रमितहरूमा केहि विशेष लक्षणहरु पहिचान गरिएको छ । संक्रमणको नयाँ प्रकारमा, एक व्यक्तिको आँखा हल्का रातो वा गुलाबी हुनसक्छ । आँखा रातो हुनुको अलावा आँखा सुन्निनु र आँखाबाट पानी बग्नु जस्ता लक्षण देखिन सक्छ ।

दीर्घकालीन खोकी

लगातार खोकी पनि कोरोना भाइरस संक्रमणको एक प्रकारको लक्षण हो। यद्यपि धूम्रपान वा भाइरल फ्लू र कोभिड १९ को कारणले हुने खोकीको बिचको पहिचान गर्न कहिलेकाँही कठिन हुन्छ। विज्ञहरूले लगातार खोकी लागेमा यसलाई कोरोना संक्रमणको लक्षण सम्झेर परीक्षण गराउनुपर्दछ ।

सासको कमी

कोरोनाको दोस्रो लहरमा धेरै बिरामीहरूलाई श्वासप्रश्वासमा समस्या देखिएको छ । यस्तो अवस्थामा दमबाट पीडित बिरामीहरूलाई बढी ध्यान चाहिन्छ। यदि तपाईंलाई सास फेर्न समस्या भएको छ भने तुरुन्त अक्सिमिटरमा ब्लड अक्सिजन परीक्षण गर्नुहोस्, यदी ९४ भन्दा कम भएमा तुरुन्त डाक्टरलाई सम्पर्क गर्नुहोस् ।


छाती दुख्नु

छाती दुखाई कोरोनाको घातक लक्षण मानिन्छ। यस्तो लक्षण देखिएका धेरैजसो बिरामीहरुलाई अस्पतालमा भर्ना गरिएको छ । यदि तपाईं पनि छाती दुखाई महसुस गर्दै हुनुहुन्छ भने, ढिलाइ नगर्नुहोस् र तुरुन्तै डाक्टरलाई सम्पर्क गर्नुहोस् ।

सुगन्ध र स्वाद

सुगन्ध र स्वाद नहुनु कोभिड १९ को असामान्य लक्षण हो। यी लक्षण शरीरमा ज्वरो आउनु अगाडि देखिनसक्छ । यो यस्तो लक्षणको रूपमा देखा पर्न सक्छ र लामो समय शरीरमा रहन्छ । रिकभरी भइसकेपछि पनि विरामीले लामो समयसम्म यसको असर महसुस गर्न सक्दछन् ।

थकावट

खोकी र ज्वरो बाहेक कोभिड १९ का बिरामीहरू प्रायः अत्याधिक थकान र कमजोरी महसुस गर्दछन्। यद्यपि तपाईं कुनै पनि अन्य भाइरस संक्रमणको कारण थकित हुन सक्नुहुन्छ, तर यो कोभिड १९ को थकान सामना गर्न गाह्रो छ ।

घाँटी दुख्नु

कोभिड १९ र चिसो वा फ्लू बीचको भिन्नता बुझ्न मानिसहरूलाई प्रायः गाह्रो हुन्छ। याद राख्नुहोस् कि यदि तपाईलाई ज्वरो वा खोकीको घाँटी दुख्छ भने, यो कोभिड १९ को लक्षण हो।

पखाला वा वाकवाक लाग्नु

कोभिड १९ का धेरै बिरामीहरूले पखाला र वाक्वाक् जस्तो लक्षणहरू पनि अनुभव गरेका छन् । बिरामीहरूले गम्भीर पेटको पेट दुखाइ र बान्ता हुने गरेको पनि बताउदै आएका छन् ।

जिउ तथा जोर्नी दुख्नु

कोरोनाका बिरामीहरूमा विशेष गरी वृद्धहरूले जिउ र जोर्नी दुखाइको गुनासो गर्ने गरेका छन् । एक रिपोर्टका अनुसार जिउ दुख्ने बेलामा भाइरसले टिश्यु र सेलहरू (टिश्यु र सेलहरू)लाई आक्रमण गर्दछ । यद्यपि यी लक्षणहरू केवल ती व्यक्तिहरूमा मात्र देख्न सकिन्छ जो गम्भीर बिरामी छन् ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस
हाम्रो बारेमा
सूचना विभाग दर्ता नं. : 14020-75/76
प्रेस काउन्सिल नेपाल दर्ता नं. : 805-075/076
अध्यक्ष : श्यामकृष्ण लम्साल (एस.के. लम्साल)
सम्पादक : सरोज सत्याल
कार्यकारी सम्पादक : दिपक तिमल्सिना
             
सम्पर्क
ठेगाना : बनेपा, काभ्रे
सम्पर्क कार्यालय : काठमाडौं म.न.पा.–३५, सुविधानगर, काठमाडौं
सम्पर्क नम्बर : ९८४१९७३१२०, ९८५११४२७६६
इमेल ठेगाना : [email protected]
सामाजिक संजालमा हामि