२५ जेष्ठ २०८०, बिहिबार / Thu Jun 8, 2023

‘अक्सिजनमा सुरक्षा निकायको कडा निगरानी हुँदा पनि अभाव’


काठमाडौं । विगतमा केही समयमात्र अक्सिजन उत्पादन गर्ने कम्पनीहरु यतिबेला २४ घन्टा नै सञ्चालनमा छन् । उत्पादन गर्ने कम्पनीहरुको गेटदेखि अक्सिजन भर्ने ठाउँसम्म २४ घन्टा नै नेपाल प्रहरी र सशस्त्र प्रहरीको कडा सुरक्षा व्यवस्था छ । कडा सुरक्षासहित नियमित अक्सिजन उत्पादन हुँदा पनि कसरी अभाव भयो अक्सिजने ?
अस्पतालहरु अक्सिजन नपाएर विरामी भर्ना लिन छाडेका छन् । भएका विरामीहरुलाई पनि अस्पतालबाट जान भन्न थालेका सकेका छन् । सरकारले अक्सिजनको कोटा तोकेपछि विरामीको चाप थेग्न नसक्ने अवस्थामा अस्पतालहरु पुगेका छन् ।
सरकारले अक्सिजन सिलिन्डर खोज्ने र भर्दा अस्पतालहरुका लागि कोटा नै तोकेको छ । प्रत्येक पटक अक्सिजन आपूर्ति गर्दा गृह मन्त्रालयबाट खटिएकाहरुको निगरानी हुने गरेको छ । यसले पनि पहुँच र प्रभाव हुनेहरुले मात्र अक्सिजन पाउने अवस्था बन्न थालेको छ ।
पहुँच र प्रभाव नभएका सर्वसाधारणले अक्सिजन पाउने सम्भावना कम भएपछि अस्पताल झन् खतरनाक बनेको छ । डाक्टरहरु नै विरामीलाई घरमै कोरोनाविरुद्ध संघर्ष गर्न सुझाव दिन थालेका छन् ।
पहुँचवालाको लाभको लागि अक्सिजन भण्डारण गरिएको हुनसक्ने विशेष श्रोतले बताएको छ ।
पहुँच र प्रभावको भरमा अक्सिजन भर्ने अवस्था निर्माण गर्न थालिएको विशेष समाचार श्रोतले मिडिया क्लब नेपाललाई बताएको छ । निजी अस्पतालहरुले अक्सिजन आवश्यकताभन्दा निकै कम पाउन थालेका छन् । सरकारी अस्पतालमा अक्सिजन त छ तर त्यहाँ पहुँचवालाले मात्र भर्ना र शैया पाउने अवस्था बनेको छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस
हाम्रो बारेमा
सूचना विभाग दर्ता नं. : 14020-75/76
प्रेस काउन्सिल नेपाल दर्ता नं. : 805-075/076
अध्यक्ष : श्यामकृष्ण लम्साल (एस.के. लम्साल)
सम्पादक : सरोज सत्याल
कार्यकारी सम्पादक : दिपक तिमल्सिना
             
सम्पर्क
ठेगाना : बनेपा, काभ्रे
सम्पर्क कार्यालय : काठमाडौं म.न.पा.–३५, सुविधानगर, काठमाडौं
सम्पर्क नम्बर : ९८४१९७३१२०, ९८५११४२७६६
इमेल ठेगाना : [email protected]
सामाजिक संजालमा हामि